Lise eğitiminin son iki senesini kapsayan 11. ve 12. sınıfta öğrenciler programlarındaki seçmeli derslerin çoğalmasıyla birlikte üniversite sınavında yerleşmek istedikleri bölümün gerektirdiği derslere odaklanırlar.
Hem okul ders notlarını yüksek tutmak, hem de düzenli deneme sınavları ile YKS hazırlığına devam etmek bu dönemde çok önemlidir.

 

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANMAK NE DEMEKTİR?

 

Mevcut sistemde üniversite okumak isteyen adaylar son güncellemeler ile Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) adını alan sistemde Haziran ayında birinci oturum olarak yapılan ve adayların genel bilgi, becerilerini test eden Temel Yeterlilik Testi (TYT)'ye katılır. TYT sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 Sosyal Bilimler sorusu yer alır. Bu sınavın süresi 165 dakikadır.


İkinci oturum sınav ertesi gün dört testi içeren şekilde yapılır. "Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1" testinde 40 (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya), "Sosyal Bilimler 2" testinde 40 (Felsefe grubu 12, Din Kültürü 6, Coğrafya 11, Tarih 11), "Matematik" testinde 40, "Fen Bilimleri" testinde 40 (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji) sorusu yer alır. Bu sınavın süresi 180 dakikadır. 

​Sonuçlar açıklandığında, Ortaöğretim Başarı Puanı da sabit katsayı ile çarpıldıktan sonra puanlarına eklenen adaylar girdikleri testlere göre ayrı yerleştirme puanı ve başarı sırasına sahip olur ve tercih yapma aşamasına gelirler.

KADRO'DA ÜNİVERSİTE HAZIRLIK

Özel Kadro Anadolu Lisesi üniversite sınavı merkezli bir okuldur. Bu çerçevede 11 ve 12. sınıfların ders programı tamamen üniversite sınavında başarılı olmak için yapılması gerekenler gözeterek hazırlanır. 

Özel Kadro Anadolu Lisesi öğretmen grubu kariyerlerinin tamamını üniversite sınavına öğrenci hazırlayarak geçirmiş bir ekipten oluşur.
MF ve TM ağırlıklı puan türleri ile öğrenci alan bölümler için hazırlanan 11 ve 12. sınıf öğrencileri haftalık 40 saatlik ders programlarının tamamında üniversite sınavına yönelik bir eğitim görürler. Bu eğitim güncel sınav sistemi için özel olarak hazırlanmış yayın seti ve deneme sınavları ile desteklenir.

Rehberlik servisi tarafından haftalık gelişim sınavları ve deneme sınavları sonucu takip edilen 11 ve 12. sınıf öğrencileri günlük 8 dersin sonrasında başlayan grup etütleri ve soru-cevap etütleri ile hem soru çözme becerilerini arttırır, hem de ek çalışmalar yaparlar.